Blog

AKO ZABRÁNIŤ ROZŠÍRENIU MOLÍ V ŠATNÍKU?

Mnoho žien, okolo ktorých v byte preletí moľa, v momente odpadne do bezvedomia. V momente začnú všetko umývať, čistiť a dezinfikovať. Ale skôr, ako sa pustíte do práce, zistite si, či sa jedná o moľu potravinovú, alebo šatňovú. Ušetríte si minimálne kopec roboty, pretože moľu šatňovú potraviny nezaujímajú. K svojmu životu potrebuje keratín, ktorý sa nachádza najmä v prírodných materiáloch. Moľa šatňová je menšia a svetlejšia, aj keď nenažraná je rovnako, ako jej potravinová sesternica.

 

Škodcom v prípade mole šatňovej je larva, ktorá sa živí látkou obsiahnutou v prírodných materiáloch. Samička mole nakladie vajíčka na tmavých, vlhkých a teplých miestach. Ochranou proti moli šatovej je vetranie a upratovanie šatníkov a skríň. Odpudzujú ich aj niektoré bylinky či korenia, ktoré sa vkladajú do skríň. Vyššia ochrana je použiť feromónové pasce na odchyt samcov. Tieto pasce sú účinné 6 - 8 týždňov. Na trhu sú dostupné kazety s účinnou látkou, ktorá sa uvoľňuje a ochráni odevy a priestor pred moľami až 6 mesiacov. Tieto kazety sú bez zápachu.

 

Začnite prevenciou

Moliam treba vytvoriť také podmienky, aby im u vás nepáčilo. Bytostne nenávidia vetranie, najmä počas zimných mesiacov. Život im znepríjemníte aj tým, že budete vyťahovať žalúzie, pretože neznášajú denné svetlo. Málokto z nás si môže dovoliť kúpiť si skrine z cédrového dreva, ktoré mole odpudzuje, preto sa riaďte týmito radami, ak nechcete, aby vám mole zblajzli drahý značkový pulóver:

  • Každodenne vetrajteDo skrine ukladajte len suché a čisté šatstvo
  • Občas skrine vyprázdnite a poriadne vyčistite najmä v škárach a spojoch
  • Oblečenie, ktoré nosíte sporadicky, občas vyperte
  • Do skrine nedávajte tapetu ani nevykladajte police papierom, pretože mole zbožňujú papier
  • Ochranné obaly na oblečenie kontrolujte, lebo rozhodnutú molu nikto v jej zámere zožrať vám nový vlnený kostým, nezastaví. Mole sa prehryzú aj igelitom a dostanú sa do papierových, či látkových škatúľ.

 

Čo robila moja babička?

Doma sme mali drahé, hrubé vlnené koberce, pod ktoré vždy rozprestrela obyčajné noviny. Ak si spomínate, mali takú zvláštnu vôňu po tlačiarenskej farbe, ktorou boli vytlačené. Mole sme nikdy nemali. Ale je otázne, či tlačiarne používajú „protimoľové“ farby ešte aj dnes. Do oblečenia dávala malé balíčky s celým čiernym korením, ktoré takisto malo pozitívny účinok.

Ja mám v mojej dielni aspoň 50 kg vlny a rôznych prírodných materiálov, ktoré sú obrovským lákadlom pre šatňové mole. Na zabránenie ich šíreniu používam viacej prostriedkov naraz:

  • Levanduľové vrecká mám nielen priamo vo vlne, ale aj voľne po priestore dielne a celom dome
  • Ale levanduľa by boj s moľami sama nevyhrala, preto do škatúľ s vlnou vkladám aj feromónové prípravky bežne dostupné v drogériách a mením ich podľa návodu od výrobcu
  • Do vlny vkladám aj malé kúsky mydla s príjemnou vôňou, ktoré okrem ochrany proti moliam vlnu krásne prevoňajú
Ak sa už aj niekde mole objavia, vezmite tento kúsok oblečenia a dajte ho na deň do mrazničky. Ak nepomôže ani chlad, zavolajte mi, prezradím vám ešte jednu možnosť, ako mole zničíte.
Share:

Napíšte komentár