Blog

PLSTENÉ ŠATY S PLÉDOM „SVADOBNÁ MAMA“ II. - tvorba

V predchádzajúcom príspevku som opisovala svoju prácu s klientkou, keď sa mňa obráti s požiadavkou vytvoriť jej šaty na zákazku – podľa jej predstáv. Prípravu na tvorbu považujem za podstatnú – čím viac času jej človek venuje, tým menej problémov zažije počas procesu tvorby. Preto si vyrábam toľko vzoriek, kým nie som spokojná s výsledkom. V tomto príspevku sa chcem ale sústrediť práve na proces tvorby, aby ste o ňom mali konkrétnejšiu predstavu.

Podstatnú časť tvorby mozaikových šiat venujem príprave dostatočného množstva „polotovarov“, z ktorých potom mozaiku skladám.

Budem plstiť šaty s plédom: pléd bude vyrobený technológiou mozaiky a mozaika bude tvoriť aj významnú časť sukne. Preto si najprv musím vyrobiť materiál, z ktorého budem vystrihovať jednotlivé časti mozaiky, ktoré umiestnim na hodváb. Vytvorím si plochu asi 3,5 m2 z vlny a hodvábnych vlákien, ktoré spolu len jemne prepojím a nechám to celé uschnúť. Keď je tento „polotovar“ suchý, začnem z neho vystrihovať ornamenty a útvary, ktoré následne použijem na vytváranie mozaiky. Rozstrihám tak celú pripravenú plochu a výstrižky si ukladám na podnos, ktorý mám pri vykladaní na stole a z neho si budem brať jednotlivé kúsky a klásť ich na hodváb. Je to práca veľmi piplavá, pri ktorej si trénujem trpezlivosť.

Na týchto šatoch som použila mozaiku len na spodnej časti šiat, preto zvyšok šiat vykladám vlnou s hodvábom. Šaty sú tenké, preto ich vykladám na veľkej ploche 120 x 300 cm – počas plstenia sa zmenšia o viac ako polovicu. Pracujem preto na veľkom stole, okolo ktorého môžem pohodlne dookola chodiť. Zo strihu šiat si urobím šablónu s rozmermi klientky, ktoré musím zväčšiť podľa toho, ako tenko budem vlnu vykladať, akú vlnu použijem, aký štýl vykladania vlny zvolím atď. Ovplyvňuje to veľa faktorov, ktoré teraz nebudem rozpisovať. Je to náročné najmä pri šatoch, ktoré sú na telo a musia perfektne sedieť.

Keď sú celé šaty vyložené vlnou a hodvábom, namokrím celú plochu vodou a mydlom a začnem celú plochu spracovávať. Toto je dôležitá fáza, ktorú sa neopláca urýchliť. Vidíte, že šaty sú robené v jednom kuse, nie sú nikde zošívané. Preto miesta, v ktorých sa plochy spájajú, musia byť dobre spojené, aby sa po sňatí šiat nerozpadli. Keď je všetko dobre prepojené, hodváb je spojený s vlnou, môžem dať šaty opatrne dolu zo šablóny. A zrazu mám v ruke obrovskú masu mokrej vlny, ktorá sa na seba lepí, lebo je namydlená: začína samotné plstenie. Táto časť procesu tvorby trvá najkratšie, ale je zároveň náročná na fyzičku.

V priebehu pomerne krátkej doby sa veľká plocha šiat splstí na požadované rozmery. Ja to robím v rukách a plstím na cca 90%, aby som mala nakoniec ešte možnosť šaty doformovať na figuríne, v závislosti od strihu šiat.

Keď sú šaty hotové, dobre ich vypláchnem od mydla, odstredím ich na odstredivke (mám špeciálnu odstredivku, inú ako v klasickej pračke) takmer do sucha, navlečiem ich späť na figurínu a nechám ich vyschnúť.

Môžem potom prejsť k tvorbe plédu. To chce tri veci: povystrihované kúsky ornamentov, hodváb a trpezlivosť. Hodváb 90x300 cm si prestriem na stôl a začínam vytvárať mozaiku. Obvykle si k tomu pustím nejakú rozhlasovú hru a ponorím sa do jej sveta. Vyloženie mozaiky je zdĺhavé a závislé samozrejme od vzoru a jeho komplikovanosti. Posúvam, presúvam, prispôsobujem... Keď je celá plocha hodvábu pokrytá, môžem ju namočiť a začať priplsťovať ornamenty na hodváb. Túto fázu tvorby treba veľmi dôkladne urobiť a uistiť sa, že všetky časti mozaiky držia na hodvábe. Pretože ak celý pléd zbalíte do ruky a začnete ho plstiť, musí mozaika držať na hodvábe. Keď nie sú jednotlivé časti mozaiky dostatočne prichytené, z hodvábu skĺznu a celý vzor sa rozsype. To sa nedá opraviť, treba začať odznova. Takže myšlienka na takúto katastrofu mi dodáva trpezlivosti, aj keď som už obvykle zvedavá na výsledok môjho snaženia.

Keď je pléd doplstený, takisto ho dôkladne vyplácham, dám odstrediť a vysušiť. Po vysušení ho už len vyžehlím a mám hotovo. Čo hovoríte na výsledok? Šaty s plédom sú nesmierne elegantné: krémová farba s bohatou vrstvou hodvábu vytvára nádhernú mozaiku a pastelové odtiene použité v pléde šaty oživia. Hodváb použitý na šatoch aj pléde mu dodáva elegantný lesk, ktorý toto oblečenie posúva na iný level. A keďže sú šaty dostatočne slávnostné, neznesú už nejaké nápadné šperky. Preto som tejto klientke ešte dorobila náramok v podobe jemného kvietka, ktorý sa len okrúti okolo zápästia a dotvorí tento svadobný outfit.  Svadobná mama bude elegantná a určite sa odlíši od bežnej (i keď slávnostnej) konfekcie. Šaty sú však vhodné aj pre nevestu, ktorá nechce klasické biele šaty, ale vyhľadáva niečo nezvyčajné.

Ak sa vám moja práca páči, navštívte môj e-shop www.felteco.com. Môžete si vybrať z hotových vecí, alebo sa inšpirovať a nechať si urobiť konkrétny model na zákazku. Ste vítaní!

Share:

Napíšte komentár