Blog

PLSTENIE – ČO TO VLASTNE JE?

Mnohé z nás majú podobnú skúsenosť, ako ja: keď som mala 16 rokov, otec mi priniesol zo služobky nádherný mohérový pulóver. Bol hebký, mäkučký, ľahký a modrý ako letná obloha. Tešila som sa z neho do chvíle, keď mi ho mama dala oprať v práčke. Z nádherného sexi pulóvrika sa stal tvrdý kabátik pre bábiku, vhodný akurát do kontajnera. Čo sa stalo? Splstil sa.

 

Prečo sa vlna plstí?

Bytové dekorácie, kabelky, tašky, obuv, šperky či oblečenie, kombinované s pravým hodvábom či inými prírodnými materiálmi: plsť je novoobjaveným trendy materiálom. Pretože pri plstení je vlnu možné formovať  nekonečne veľa spôsobmi a dosahovať neuveriteľné farby miešaním rôznych farieb vĺn.

Vlnené vlákno má šupinky a háčiky. Prostredníctvom tepla a vlhkosti sa šupinky otvoria a pomocou pohybov sa vlnené vlákna navzájom do seba zachytia. Celý tento proces plstenia sa urýchľuje pomocou mydla. V teplom mydlovom roztoku vlákna napučia viac ako v čistej vode a do seba sa silno zaháčkujú.

Podľa toho, akú techniku plstenia použijem,  sa vlna zmrští: niekedy o tretinu, inokedy o polovicu. Takto sa dá získať veľmi pevná vlnená látka, ktorá perfektne drží teplo v zime a v lete chladí.

 

Raz zaplstenú vlnu nie je možné vrátiť do pôvodného stavu, platí teda pravidlo: raz uplstené, navždy uplstené.

 

Plstenie je starodávna technika

Plstenie patrí k najstarším textilným technikám.  Ale vďaka tomu, že vlna v zemi rýchlo spráchnivie, nebolo možné nájsť takmer žiadne archeologické nálezy plste. Najstarší nález na Sibíri sa datuje okolo roku 600 pred n.l. Antropológovia sa domnievajú, že plstenie vynašli pastieri. Pastiersky plstený kabát a klobúk poskytuje pastierom odjakživa vynikajúce vlastnosti: vlna v zime hreje a v lete chladí. Zároveň prijíma vlhkosť, ale nevedie ju dovnútra plste: bača zostane v suchu.

Okrem toho vlna viaže škodlivé látky, ktoré reagujú s proteínmi, napríklad formaldehyd. Výskumy dokázali, že plsť dokáže z ovzdušia vyfiltrovať množstvá formaldehydu, ktoré by boli pre ľudí smrteľné. Napríklad v automobiloch, ktoré sú plné syntetických látok, sa odporúča nosiť plstený vankúš z nefarbenej, prírodnej vlny, ktorý z času na čas dáte vyvetrať na slnko.

 

Základné techniky plstenia

Plstiť v podstate znamená s obrovskou trpezlivosťou premeniť nespradené vlnené vlákna na „látku“. Štandardne sa používajú dve techniky: suché a mokré plstenie. Pri suchom plstení sa používa špeciálna ostrá ihla, ktorá má na svojom  konci háčik, ktorý zabezpečí, že pri každom vpichu do nespracovanej vlny sa vlna postupne uplsťuje. Touto technikou sa plstia nádherné figúrky, brošne, šperky atď.

 

 

Pri mokrom plstení sa namáča vyložená vlna mydlovou vodou a pomocou jemných pohybov sa vlna postupne plstí. K výsledku sa dopracovávam rôznymi technikami: trením, rolovaním, hádzaním – v závislosti od toho, aký výsledok chcem dosiahnuť.

Je vždy fascinujúce vidieť, ako sa voľné vlnené vlákna uplstia na pevný a stabilný útvar. Pri tvorbe sa nekladú žiadne hranice, uplstiť sa dajú rôzne trojdimenziálne kúsky, napríklad šaty, sako alebo kabát bez jediného švíku, bez šitia. Sortiment plstených výrobkov je fascinujúci: mnohí sa domnievajú, že z plste sa dajú robiť len hrubé kapce, ale nevedia o tom, že je možné vyrobiť jemné, pavučinkové štóly alebo záclony. Mám veľmi rada techniku tzv. nuno plstenia, pri ktorej sa vlna plstí na jemnulinký hodváb a vznikajú tak exkluzívne výrobky (najčastejšie oblečenie a doplnky).

 

 

Plstenie je fyzicky veľmi náročné, vyžaduje množstvo trpezlivosti. V záverečnej časti je potrebné dodať plsti veľa sily, čo býva vo väčšine prípadov spojené s fyzickou námahou.  Zároveň je to však zmyselný zážitok: vlna je príjemná na dotyk, má špecifickú vôňu, mydlová voda pekne vonia a je teplá, ruky sa kĺžu po namydlenej vlne. Odbúrava sa stres, v človeku sa rozlieva vnútorný pokoj a príjemná únava, spojená s radosťou z hotového diela.

Plstenie je moja vášeň. Ešte sa mi divíte, že som plsteniu prepadla?

Share:

Napíšte komentár